Få din tegneserie præsenteret i vores Angoulême 2020-katalog

Danish-Comics-2020-Foreign-Rights-Catalogue
Det færdige katalogs forside.

Foreningen har booket en stand på Angoulême-festivalen 2020 i pavillionen for salg af udlandsrettigheder.

DU kan få dine tegneserier præsenteret i vores Foreign Rights katalog, hvis du mener, de har udenlandsk potentiale. Dette katalog vil blive uddelt på vores stand og udsendt til forlag og redaktører, som så kan kontakte dig direkte. Kataloget vil også blive uddelt på foreningens stand på andre messer i udlandet i 2020.

I praksis foregår det på den måde, at vi trykker et katalog med de danske tegneserier, danske serieskabere og forlag har at tilbyde udenlandske forlag. Og som medlem af Danske Tegneserieskabere får du den første side i kataloget GRATIS, og på den side kan du præsentere 1 (eller højst 2) properties. Har du MERE end 2 serietitler at præsentere, har du som medlem mulighed for at tilkøbe en ekstra side for 350 kr.

Ikke-medlemmer kan købe 1 side i kataloget for 1.000 kr.

DET ER EN BETINGELSE, at du selv ejer udlandsrettighederne, og at de serier, du ønsker at præsentere, allerede er udgivet på dansk. Det er også en forudsætning, at du har en engelsk oversættelse af minimum det 1. bind i serien.

Vi layouter kataloget, og det sker efter en fælles skabelon, så til hvert property (serietitel) skal vi bruge:

• Serietitel
• Forfatternavn + foto i 300 dpi
• Tegnernavn + foto i 300 dpi
• Kontakt-email
• Website-adresse
• Kort beskrivelse på korrekt engelsk, maks. 40 ord.
• Data om, hvor mange album og hvor mange sider, der findes.
• Format på seriens album i cm, højde x bredde.
• Hvilke lande, serien evt. allerede er solgt til. 
• Foreligger trykmaterialet digitalt (ja/nej)

• Scans af alle forsider i serien (A6, cmyk, 300 dpi)  
• Scan af en side fra serien med engelsk tekst (A4, cmyk, 300 dpi).

• Lavopløselig PDF (rgb, max 2 Mb) af de første 10 sider, som vi lægger op på foreningens hjemmeside og linker til fra kataloget.

Hvis du vil med i kataloget, skal du sende dit materiale (tekster og billeder) via Wetransfer til post@frankmadsen.dk

DEADLINE for aflevering af materiale: 20. november 2019