Sorgens anatomi, filosoffens forbandelse, skolens specialklasser og 70ernes ungdomsdrømme modtog Claus Deleuran Prisen

Rasmus Julius modtager Claus Deleuran Prisen for Bedste Danske Tegneserie i 2025.

 

Fredag den 16. januar blev årets Claus Deleuran-priser uddelt til de bedste danske tegneserier fra 2025 i fire kategorier. Det skete under en live-streamet event på Café Comicgarden i Skt. Pedersstræde i København, hvor branchens serieskabere var inviteret.

Bedste danske tegneserie: ”Buster” af Rasmus Julius

Buster er en fortælling om at miste et barn. Vi følger en fars kamp med sorgen fra Busters død og årene frem. Hvordan sorgen overtager hans liv. Arbejdslivet halter, parforholdet bryder sammen. I kølvandet følger ensomhed og isolation. Men noget nyt sker. Et tilfældigt møde med en dreng, der mangler sin far, bliver et gennembrud i sorgen og håbløsheden vendes til håb.

Bedste danske tegneserieforfatter: ”Skolen for livet” af Simon Petersen

Simon er nyudklækket lærer, men hutler sig igennem med tegneundervisning og tilfældige rengøringsjobs. Hårdt presset af Jobcenteret begynder han at søge ”bredt” og lander et job som lærer på en ungdomsskole i København. Men FGU – forberedende grunduddannelse – viser sig at være et sted for ”specielle elever med visse udfordringer” og lærerværelset en tidslomme, hvor der drikkes kaffe og udveksles VHS-kopier af ”Zappa”. ”Skolen for livet” er en kras satire over det danske uddannelsessystem, inspireret af forfatterens egne erfaringer.

Bedste danske tegneserietegner: ”Min ven Nietzsche” Anna Laurine Kornum

Det var, som om der i Nietzsche levede to sjæle. Den milde, halvblinde professor boede side om side med en brølende vildmand. Kornum fortæller hvordan danskeren Georg Brandes opdagede en ukendt tysk filosof, der senere skulle få afgørende betydning i det tyvende århundrede. Samtidigt er det en rejse ind i sindets labyrint, for kort efter Brandes’ opdagelse forsvandt Nietzsche ind i sin egen verden.

Bedste danske debut: ”Livet er gas” af Annemette Bramsen

Erik vokser op i en lille by i Jylland, og er overbevist om, at han er skabt til at blive rockstjerne i samme klasse som sit store idol, Marc Bolan, fra bandet T-Rex. Vi møder Erik førte gang i 1972, hvor han lige er blevet færdig med 10 år i folkeskolen, og har job som flaskedreng hos den lokale købmand. Jobbet lever ikke op til Eriks drømme, men hvordan kommer han videre? Erik kører afsted på sin knallert, men han bliver hurtigt ført på afveje …

Simon Petersen fik Claus Deleuran Prisen som Bedste Danske Tegneserieforfatter i 2025 for “Skolen for livet”.

 

Anna Laurine Kornum (th) modtager Claus Deleuran Prisen som Bedste Danske Tegneserietegner i 2025.

 

Annemette Bramsen (th) modtager Claus Deleuran Prisen for Bedste Danske Debut i 2025.

 

Om Claus Deleuran Prisen

Claus Deleuran Prisen uddeles efter forudgående nominering og afstemning blandt brancheforeningen Danske Tegneserieskaberes 115 medlemmer, og er blevet uddelt hvert år siden 2016. Prisen er således en hyldest og anerkendelse fra prismodtagernes kollegaer. Vinderne får et diplom og en statuette forestillende Claus Deleuran som skolemester, som han tegnede sig selv i tegneserien ”Illustreret Danmarks-Historie for Folket”.

Læs mere om prisen, årets modtagere og de nominerede: http://clausdeleuranprisen.dk/2026/

Om prismodtagerne

RASMUS JULIUS er født i 1969, bosat i Kolding, er bureau uddannet reklametegner helt tilbage i 1990 og har i flere år arbejdet i den grafiske branche. Rasmus har 2 sønner, hvor Buster, som Rasmus har skrevet den grafiske novelle over, desværre forlod vores verden i 2013. Rasmus har siden 2004, været professionel tegneserie skaber med sine humor-serier ”På Dybt Vand” og ”Økuller” som har kørt verden over i diverse aviser. Desuden er han tegner på serien ”Stride Strømme” som han laver sammen med Erik Damgaard. I Danmark er serierne nok mest kendt fra tegneseriemagasinet ”Basserne”.

SIMON PETERSEN fik sit gennembrud med tegneserien ”Necropolis” som han lavede sammen med tegneren Cav Bøgelund. I seriemiljøet er han også kendt for sine tegnede live-reportager fra utallige danske og udenlandske festivaler og konventer. I 2021 vandt han Claus Deleuran Prisen i kategorien årets bedste danske tegneserie med ”Punk Life Crisis” en nådesløs fortælling om hans tid som hæs forsanger i et punkband. Når Simon ikke tegner, underviser han på en international skole i Esbjerg.

ANNEMETTE BRAMSEN (f. 1965) er uddannet tegner/grafiker/illustrator på Designskolen Kolding i 1989. Gik to år på Det Fynske Kunstakademi 1992-94. Siden 1997 leveret illustrationer til bøger og blade fra egen tegnestue. Har arbejdet meget med illustrationer til danskundervisning og letlæsningsbøger. Desuden storyboard- og præsentationsmateriale for diverse reklamebureauer. Skriver også, mere eller mindre i smug. Har dog fået udgivet en lille håndfuld tekster for børn. Bor og arbejder i Sorø. Er gift med Jens og mor til Frida.

ANNA LAURINE KORNUM er født 1978 i Aarhus som nummer to ud af fem døtre. Faren var jurist og moderen socialpædagog. Optaget på Designskolen Kolding i 1999, men afbrød uddannelsen og flyttede til København, hvor hun begyndte at male og siden at studere på Københavns Universitet, hvorfra hun i 2010 tog en master i filosofi og biologi. I 2016 blev hendes første tegneserie, ”A Mind Bomb”, trykt i Heavy Metal Magazine. I 2022 udkom hendes danske debut, “Mit indre øje”, der modtog prisen for Bedste Horrorudgivelse og Pingprisen samt Claus Deleuran Prisen for bedste debut.